Haziran 21, 2009

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?


Ayder Yyalası harita ulaşım konaklama ayder nerede

Ayder yaylasına nasıl gidilir?

Rize il merkezini geçerek Çayeli ilçesinden sonra Pazar ilçesini 8 km. geçtikten sonra Ardeşen ilçesindeki Çamlıhemşin'e yol ayrımından girilerek 22 km. Çamlıhemşin'e ulaşılır. Çamlıhemşin' den sonra 19 km. gidilerek Ayder Yaylasına varılır. En yakın Hava alanı Trabzon'dadır. Trabzon'dan Ayder Yaylasına sürekli çalışan Minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Ayder Yaylası'na ulaşmak için Rize'den yola çıkarak Artvin istikametine doğru devam edilir. Çayeli ilçesinden Sahil yolundan ayrılarak Çamlıhenşin ilçesi yönüne sapılarak Fırtına Vadisi boyunca güneye doğru yöneliyoruz ve tırmanmaya başlıyorsunuz.
Fırtına Vadisi Milli park statüsündedir ve Dünya'nın öncelikli korunması gereken 200 ekolojik bölgesinden biridir. Fırtına deresi bir zamanlar baraj yapımı ile gündeme gelmişti. Fakat doğal yapının bozulmasına neden olacağı için uzun bir yargı sürecinden sonra proje iptal edildi. Dereyi solumuza alıp ağır ağır yolda ilerlerken, yeşilin bin bir tonunu görünce bunun nedenini anlamakta zorlanmayacaksınız.

Fırtına Vadisinin gerçekten muhteşem bir doğası var. İnsanı kendinden geçirecek bir güzelliğe sahip. Dar ve derin bir vadi içinde akan bir dere, her yandan ona ulaşan küçük su kaynakları, bin bir çeşit ağaç ve rengarenk çiçeklerden oluşan manzara. Zaman zaman bu dere üzerine kurulmuş kemer köprülere ve yamaçlardan dökülen küçük şelalelere rastlanıyor. Tepelerinde ve yamaçlarında Karadeniz'e özgü değişik mimari tarzda evleri ve ilkel görünümlü teleferikleri unutma
mak lazım.

YDER YAYLASI otel konaklama gezi çamlıhemşin rize ayder gezisi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz yönetici onayı bekliyor...

 
 
 

İzleyiciler