Eylül 22, 2009

Ayder Yaylasında Sağlık

Ayder'i şifa yaylası, havası, suyu, kaplıcası ve balı ile ünlüdür.

Ayder Yaylası'nın havasının astım hastalığına iyi geldiği bilinir. Ayder Yaylasında bulunan ve ülkemizin sayılı kaplıcalarından olan Ayder Kaplıcası da peş çok hastalığa iyi gelmektedir. 260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, kaplıca sularının romatizmal eklem hastalıkları, sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıklarıyla idrar yolları ve üreme organı hastalıklarına iyi geldiğini belirtiliyor.


Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkün. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin kanamalı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart.

Bütün bunların ötesinde yüksek bir rakımda kaplıca keyfi yaşamak için dahi ayder kaplıcalarına gidilir. Bu keyif için bile değer...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz yönetici onayı bekliyor...

 
 
 

İzleyiciler